Skautský rok

Jsme skautský oddíl a zabýváme se smysluplným trávením volného času dětí. Snažíme se podporovat jejich osobní rozvoj, rozvíjet schopnosti (mravní, duševní i tělesné) a vzory chování.

Jak probíhá skautský rok?

na lodi
Od září do června se pravidelně scházíme na oddílových schůzkách v klubovně. Jednou až dvakrát v měsíci pořádáme výpravu (ať už jednodenní nebo více) a završením je skautský tábor na břehu přehrady (Slezské Harty) nebo na některé z českých řek. Přehledný rozpis akcí naleznete v menu.

Schůzka
se koná jednou týdně každé pondělí od 16.30 do 18.30 v klubovně na Žilinské 13.
Účast
Snažíme se vést děti k zodpovědnému chování a zásadám slušného chování, považujeme za slušné omluvit se, pokud někam nemohu přijít. Účast Vašeho syna se tedy omlouvá a potvrzuje pomocí sms zprávy na číslo vedoucího nebo pomocí webového formuláře. Pokud se stává, že Vás syn ne vždy donese informace ze schůzky lze je nalézt na webu nebo jsou zasílány e-mailem.

Co je potřeba na ...

Na schůzky
zápisník - kniha s prázdnými listy, kam si ukládá poznámky či zápisky z her
psací potřeby - bez nich by mu byl zápisník zbytečný
plavba - což je průvodce skautem a nováčkem, pomocí jehož si plní úkoly
vázačka - 1,5 dlouhé tenčí lano se zatavenými konci

Kroj
Na každou schůzku požadujeme, aby syn měl modré tričko bez potisku, žlutý šátek a námořnickou čepici (tzv. bonbónek). Něco lze zakoupit u oddílu, ve skautském e-shopu či prodejně jachtingu.

Kroje jsou:
služební modré tričko se znakem vodních skautů či bez potisku, modré kalhoty vhodné i na ven, plavčická čepice tzv. bonbónek nebo skautská kšiltovka, žlutý šátek
palubní bílé tričko bez potisku, plavčická čepice tzv. bonbónek, žlutý šátek
gala matroska (slavnostní košile vodních vlčat Kadeti), plavčická čepice tzv. bonbónek, žlutý šátek, krojové modré kalhoty - pokud nemá gala, tak služební s plavčickou čepicí tzv. bonbónekOddílové výpravy

na lodi
V měsíci se koná několik akcí, výprav, přibližně v rozmezí dvou týdnů. Mohou být jednodenní, probíhající v okolí Ostravy, nebo vícedenní do vzdálenějších míst (měst, hor, na řeky).

Přístavní akce
Před Vánoci pořádá přístav Mikulášskou besídku, kde děti předvádí krátké scénky pro rodiče a příbuzné. Následně jejich výkony odmění čert s Mikulášem. Další velkou akcí jsou Eskymačky, kdy se s dětmi o jarních prázdninách vydáváme do hor na několik dní. Na těchto akcích se setkávají všechny věkové kategorie.

Tábor
Nejvýznamnější částí skautingu je život na táboře. Ten se koná o letních prázdninách na březích přehrady nebo na českých řekách. Zde probíhá nejúčinnější výchova k přírodě, neboť jsou s ní denně spjati.
Účast na táboře je brána jako samozřejmost, avšak jen z vážně rodinných důvodů je omluvitelná.

Kolik stojí akce?

Cena akcí závisí na délce a jejich náplni, obsahuje dopravné, ubytování, stravné a případné navštívené atrakce či památky. Táborové poplatky jsou dle místa táboru a jeho délce.